اتوکد

معرفی نرم افزارAuto Cad

نوشته شده توسط بهادر پورحسینی

معرفی نرم افزارAuto Cad

این نرم افزار از جمله نرم افزار های قدیمی در عرصه ی نقشه کشی است. اولین نسخه ی نرم افزار در سال ۱۹۸۱ بر اساس طرحی از Mike Riddle با عنوان Micro Cad نوشته شد.

تولید این نرم افزار باعث گردید تا یک گروه شانزده نفره شرکت Autodesk را تاسیس کنند و اولین نسخه ی اتوکد را در سال ۱۹۸۲ به بازار عرضه نمایند.از جمله مهم ترین ویژگی های این نرم افزار قابلیت نصب روی رایانه های شخصی (PC Computer) بود. چرا که نرم افزار های CAD موجود تا آن زمان فقط قابل نصب روی رایانه های بزرگ بودند و این رایانه ها فقط در شرکتهای بزرگ یافت می شدند. این نرم افزار چون توسط شرکت Autodesk به بازار عرضه گردید در بین کاربران با عنوان اتوکد شناخته شده است و از آن زمان تاکنون سیر تحولی این نرم افزار به عنوان یک نرم افزار کلاسیک و قابل اعتماد ادامه دارد. نرم افزار جزء نرم افزار های طراحی مهندسی بوده است که جهت ترسیم نقشه های صنعتی , ساختمان و. . . به کار می رود. عبارت CAD مخفف کلمات زیر است: Computer Aided Drafting به معنای نقشه کشی به کمک کامپیوتر

این نرم افزار اگر چه وسیله ی منحصر به فرد به فرد نقشه کش نیست ولی با توجه به قدرت و قابلیت های آن در ترسیم نقشه های دو بعدی و به طور محدود سه بعدی استفاده می شد.ولی با توجه به سیر تحولی آن امروزه علاوه بر ترسیم نقشه های سه بعدی به طور دقیق و سرعت بالا نیز می توان آن را برای تهیه ی مدل های پایه در برنامه های گرافیکی و پویانگاری نیز مورد استفاده قرار داد.نسخه های جدید این نرم افزار با ارایه ی امکانات متعددی از قبیل برنامه نویسی , پشتیبانی تصاویر گرافیکی , ارتباط مستقیم با شبکه اینترنت , ارتباط چند کاربر حین کار , اتصال به بانک های اطلاعاتی و مدیریت پروژه های نقشه کشی آن را در عرصه صنعت به یک نرم افزار قوی و پرطرفدار تبدیل نموده است.

 

نام ورژنهای اتوکد ورژن ترتیب تاریخ انتشار توضیحات
AutoCAD Version 1.0 ۱٫۰ ۱ ۱۹۸۲, December DWG R1.0 file format introduced.
AutoCAD Version 1.2 ۱٫۲ ۲ ۱۹۸۳, April DWG R1.2 file format introduced.
AutoCAD Version 1.3 ۱٫۳ ۳ ۱۹۸۳, August DWG R1.3 file format introduced.
AutoCAD Version 1.4 ۱٫۴ ۴ ۱۹۸۳, October DWG R1.4 file format introduced.
AutoCAD Version 2.0 ۲٫۰ ۵ ۱۹۸۴, October DWG R2.05 file format introduced.
AutoCAD Version 2.1 ۲٫۱ ۶ ۱۹۸۵, May DWG R2.1 file format introduced.
AutoCAD Version 2.5 ۲٫۵ ۷ ۱۹۸۶, June DWG R2.5 file format introduced.
AutoCAD Version 2.6 ۲٫۶ ۸ ۱۹۸۷, April DWG R2.6 file format introduced. Last version to run without a math co-processor.
AutoCAD Release 9 ۹٫۰ ۹ ۱۹۸۷, September DWG R9 file format introduced.
AutoCAD Release 10 ۱۰٫۰ ۱۰ ۱۹۸۸, October DWG R10 file format introduced.
AutoCAD Release 11 ۱۱٫۰ ۱۱ ۱۹۹۰, October DWG R11 file format introduced.
AutoCAD Release 12 ۱۲٫۰ ۱۲ ۱۹۹۲, June DWG R11/R12 file format introduced. Last release for مکینتاش til 2010.
AutoCAD Release 13 ۱۳٫۰ ۱۳ ۱۹۹۴, November DWG R13 file format introduced. Last release for UnixMS-DOS and Windows 3.11.
AutoCAD Release 14 ۱۴٫۰ ۱۴ ۱۹۹۷, February DWG R14 file format introduced.
AutoCAD 2000 ۱۵٫۰ ۱۵ ۱۹۹۹, March DWG 2000 file format introduced.
AutoCAD 2000i ۱۵٫۱ ۱۶ ۲۰۰۰, July
AutoCAD 2002 ۱۵٫۶ ۱۷ ۲۰۰۱, June
AutoCAD 2004 ۱۶٫۰ ۱۸ ۲۰۰۳, March DWG 2004 file format introduced.
AutoCAD 2005 ۱۶٫۱ ۱۹ ۲۰۰۴, March
AutoCAD 2006 ۱۶٫۲ ۲۰ ۲۰۰۵, March Dynamic Block introduced.
AutoCAD 2007 ۱۷٫۰ ۲۱ ۲۰۰۶, March DWG 2007 file format introduced.
AutoCAD 2008 ۱۷٫۱ ۲۲ ۲۰۰۷, March Annotative Objects introduced. AutoCAD 2008 and higher (including AutoCAD LT) can directly import and underlay DGNV8 files.
AutoCAD 2009 ۱۷٫۲ ۲۳ ۲۰۰۸, March Revisions to the user interface including the option of a Microsoft Office 2007-like tabbed ribbon.
AutoCAD 2010 ۱۸٫۰ ۲۴ ۲۰۰۹, March 24 DWG 2010 file format introduced. Parametrics introduced. Mesh 3D solid modeling introduced. Both 32-bit and 64-bit versions of AutoCAD 2010 and AutoCAD LT 2010 are compatible with and supported under Microsoft Windows 7.
AutoCAD 2011 ۱۸٫۱ ۲۵ ۲۰۱۰, March 25 Surface Modeling, Surface Analysis and Object Transparency introduced. October 15, 2010[۱] AutoCAD 2011 for Mac was released. Are compatible with and supported under Microsoft Windows 7
AutoCAD 2012 ۱۸٫۲ ۲۶ ۲۰۱۱, March 22 Associative Array, Model Documentation. Support for complex linetypes in DGN files is improved in AutoCAD 2012. DGN editing.
AutoCAD 2013 ۱۹٫۰ ۲۷ ۲۰۱۲, March 27 DWG 2013 file format introduced.
AutoCAD 2014 ۱۹٫۱ ۲۸ ۲۰۱۳, March 26 File Tabs, Design Feed, Reality Capture, Autodesk Live Maps
AutoCAD 2015 ۲۰٫۰ ۲۹ ۲۰۱۴, March 27 Line smoothing (anti-aliasing), Windows 8.1 support added, dropped Windows XP support (incl. compatibility mode)
AutoCAD 2016 ۲۰٫۱ ۳۰ ۲۰۱۵, March New physically based path tracing render engine replaces previous one

 

اتوکد نرم‌ افزاری است که برای ترسیم نقشه‌ های مهندسی و صنعتی به کار گرفته می شود و به افراد این امکان را می دهد که به راحتی در محیط مجازی نقشه ی مورد نظر خود را طراحی نمایند. این نرم افزار محصول شرکت آمریکایی Autodesk بوده است. این شرکت در زمینه ی ساخت نرم افزارهای دو و سه بعدی محصولات متفاوتی را وارد بازار کرده که علاوه بر اتوکد یکی دیگر از محصولات پر طرفدار و معروف آن نرم افزار Maya و ۳dsmax است که در زمینه ی انیمشن سازی کاربرد بسیار فراوانی دارد. دانشجویان رشته های عمران برای دریافت مدرک دانشگاهی خود حتمآ میبایست طریقه ی کار با این نرم افزار را به طور کامل آموخته باشند و در امتحان نهایی زیر دست اساتید مجرب با آن کار کنند. نرم افزار اتوکد را میتوان جایگزینی بسیار مناسب برای میز و سایر ابزار نقشه کشی دانست زیرا شما در محیط آن تمامی ابزارها و وسایل نقشه کشی را در اختیار دارید و به راحتی می توانید در محیطی شبیه سازی شده اقدام به طراحی نقشه مورد نظرتان نمایید، حتی میتوانید به صورت کاملآ رایگان از ابزارهایی استفاده کنید که به دلیل قیمت بالا امکان خرید آنها برای شما وجود ندارد. در کشور های مختلف جهان از این نرم افزار برای طراحی پروژه های مختلف اعم از طراحی های ساختمانی داخلی، خارجی، فضاهای سازه ای داخلی و خارجی، صنایع خودرو، هواپیمایی، کشتی و ناو های مسافربری و جنگی، صنایع نظامی و بناهای عظیم معماری و ساختمان و بسیاری دیگر از انواع طراحی های تجاری و مسکونی استفاده میشود.

این نرم افزار از رایج ترین ومهمترین نرم افزار های طراحی ونقشه کشی است.این نرم افزار در عین سادگی قابلیت های فراوانی دار دو همین امر سبب شده که کاربرد وسیعی در صنعت داشته باشد.با وجود این که نرم افزار Mechanical Desktop رو به عنوان یک نرم افزار طراحی دو بعدی می شناسند اما این نرم افزار تواناهای فوق العادهای از خود برای طراحی سه بعدی نشان می دهد.
شاید بشه گفت که نرم افزار Mechanical desktop از پرکاربردترین نرم افزار های طراحی ونقشه کشی در کشورمان است.البته اتوکد صنعتی رو نباید فراموش کرد.در اکثرشرکت ها وکار خانه هاکه کار نقشه کشی یا طراحی انجام می شوداین نرم افزار به عنوان نرم افزار اصلی به کار می رود.فراگیری این نرم افزار از اولویت های مورد نیاز دانشجویان مهندسی مکانیک می باشد.به بیان دیگر شاید بتوان گفت از نخستین نرم افزار هایی که یک دانشجو در زمینه طراحی ونقشه کشی باید بیاموزد همین نرم افزار است.
بسیاری از دانشجویان به گمان این که با وجود نرم افزار های جدیدترمثل Catiaاین نرم افزار دیگر کارایی خود را از داده به فراگیری ان توجه نمی کننداما با ورود به محیط کار در میابندکه این نرم افزار به دلیل ویژگی هایی که برای ان ذکر شد همچنان رایج ترین نرم افزار در صنعت می باشد.

راجع به نویسنده

بهادر پورحسینی

Leave a Comment