اتوکد

آشنایی با سیستم مختصات

نوشته شده توسط بهادر پورحسینی

شاید این پست به صورت عملی هیچ کاربردی نداشته باشد و شما بخواهید آن را خیلی سریع بخوانید و به پست های بعدی بروید اما این متن نکات خیلی مهمی را پوشش داده است که در صورت دانستن آن بسیاری از مشکلات پیش روی شما را حل می‎کند.

سیستم مختصات اتوکد چگونه می باشد؟

اتوکد در ترسیم بسیار دقیق است. این دقت تا نزدیک ۱۴ رقم اعشار است. همه اشکالی که ترسیم می‎شوند در سیستم مختصات x,y گنجانده شده است که در این برنامه با نام wcs (سیستم مختصات جهانی) آمده است. شما باید تا حدودی با این مختصات آشنا باشید (البته اتوکد محور z را هم پوشش می‎دهد ولی در این متن گنجانده نشده است). در شکل زیر نحوه تعریف یک نقطه در مختصات x,y  آورده شده است.

این سیستم مختصات در اتوکد چه کاربردی دارد؟

در اتوکد همه خطوط با این مختصات‎ها تعریف می‎شود. نقطۀ (۰,۰)  نقطه مرکز مختصات در استاندارد جهانی تعریف شده است. موقعیت همه اشکال نسبت به این نقطه سنجیده می‎شود. این سیستم مختصات از چهار ربع دایره تشکیل شده و همانطور که ملاحظه می‎کنید در سمت راست بالا اعداد مثبت (۹,۶)  و در سمت چپ پایین (۴-,۱۰-) می‏‎باشد.

برای ترسیم یک پاره‎خط باید دو نقطه موجود باشد. ابتدا موقعیت ابتدای خط و سپس انتهای خط را وارد می‎کنیم.

بیشتر اوقات شما به سیستم مختصات نیازی ندارید و فقط لازم است نسبت به انتهای پاره خط ترسیم شده، مقدار را وارد کنید که برای این کار می‏‎توانید از کلید میانبر @ یا (Shift +2) در ابتدای طول و سپس زاویه نسبت به افق استفاده کنید. در بخش های جلوتر مفصل تر توضیح میدم. در این مطلب تعاریف سیستم مختصات مطلق و نسبی را به شما یاد می‎دهیم.

البته درصورتی که ابزار input dynamic در اتوکد فعال باشد سیستم مختصات اتوکد در حالت نسبی است و نیازی به @ نیست.به صورت پیش فرض همه اعدادی که وارد می کنید به صورت نسبی وارد می شود.

در صورت فعال نبود  input dynamicمیتوانید با کلید F12 آن را فعال کنید.

در صورتی که بخواهید از سیستم مختصات مطلق استفاده کنید باید قبل از ورود اعداد عبارت #  را وارد کیند.

در نسخه های قدیمی اتوکد اولویت با مختصات مطلق بود و برای وارد کردن مختصات نسبی باید از @ استفاده می کردیم.

در بخش چگونه در اتوکد خط ترسیم کنیم به صورت مفصل توضیح داده می شود.

 

سیستم اندازه‌گیری زاویه اتوکد

اتوکد از سیستم تعیین زاویه خاص خودش استفاده می‎کند. در شکل زیر چگونگی آن را مشاهده می‎کنید.

زمانی که شما خط افقی دارید به عنوان زاویه صفر درجه فرض می‎شود.برای این که انتهای خط را به سمت ربع سوم  منتقل کنیم باید مقادیر بیشتر از ۹۰- و کمتر از ۱۸۰- وارد کنیم. برای سایر قسمت ‎های دایره مثلثاتی هم اینگونه است.

مثال: ترسیم یک خط به همراه زاویه

ابتدا مختصات نقطه شروع را وارد می‎کنیم سپس طول خط در جهت عقریه ساعت ۳  را وارد می‎‎کنیم و سپس زاویه ۱۵۰- وارد می‎کنیم. امتداد خط و مجدد ۱۸۰ درجه زاویه خط را عوض کرده که در نهایت امتداد خط به زاویه ۳۰ درجه می‎رسد.

توجه داشته باشید که در ساعت گرد بود و پاد ساعت گرد کردن سیستم زاویه ای در بخش چگونه نقشه را تبدیل واحد کنیم توضیح می دهیم.

 

 

 

راجع به نویسنده

بهادر پورحسینی

Leave a Comment