اتوکد

آشنايي با پرينت گرفتن در اتوكد

نوشته شده توسط بهادر پورحسینی

آشنايي با پرينت گرفتن در اتوكد :

Ribbon: Output

 Tab Plot

Panel Plot

و یا از منو

Menu: Application menu Print Plot

Toolbar: Standard

و یا کلید میانبر ctrl + P  را بزنید.

پنجره تنظيمات زير نمايان مي شود كه به مهم ترين آنها مي پردازيم

پس از انتخاب پنجره Plot  ظاهر می شود. در قسمت Name  در لیست می توانید تنظیمات پیش فرضی که قبلا ذخیره کردید استفاده کنید.

:Printer/Plotter در این قسمت می توانید پرینتر که به سیستم شما وصل شده را انتخاب کنید. اگر شما پرینتر ندارید می توانید نقشه ترسیم شده با پسوند DWG را به پسوند های دیگر تبدیل کنید. رایج ترین پسوند برای تبدیل PDF می باشد. در این لیست می توانید از گذینه Dwg to pdf استفاده کنید. شما می توانید تنظیمات بیشتری برای ظاهر فایل PDF در قسمت Properties داشته باشید.

نکته قابل توجه در اینجا این است که شما باید حتما اندازه کاغذ را انتخاب کنید. زیرا ممکن است هنگامی که فایل PDF در محلی دیگر پرینت می شود. اندازه کاغذ هم در فایل PDF ذخیر می شود. در صورت عدم تطابق کاغذ ها ممکن است کیفیت ترسیم متفاوت به نظر برسد.

: Partial Preview در این قسمت می توانید یک نمایش کلی زمانی که کار شما روی کاغذ می آید نمایش داده می شود. در صورتی که لبه این کادر به رنگ قرمز در آید. قسمتی از نقشه شما خارج کاغذ است.

: Paper Size در ليست كشوئي اين قسمت، كاغذ مورد نظر را انتخاب كنيد.

کاغذ های استاندار موجود در بازار با فرمت ISO در اینجا آمده است. مثلا : ISO A4,ISO A3 , ISO A2 , ISO A1

: Plot Areaبا كليك در ليست كشوئي اين قسمت، چندين گزينه نمايان مي شود كه مهم ترين آنها گزينه Window مي باشد. با انتخاب اين گزينه پنجره موقتا بسته مي شود و شما اين امكان را داريد كه مقدار فضايي را كه مايليد پرينت بگیرید را با ترسيم يك پنجره فرضی انتخاب كنيد.  بعد از تعيين فضاي پرينت مجددا پنجره باز مي شود.

: Plot Offset در این قسمت حتما Center the Plot  را بزنيد تا فايل شما دقيقا در مركز كاغذ براي پرينت قرار بگيرد.

: Plot Scale در این قسمت می توانید مقیاس نقشه را برای پرینت تغیین کنید.

Fit to Paper: اگر این گزینه فعال باشد فايل شما با ابعاد كاغذ شما هم اندازه مي شود و بدون مقياس خواهد بود.البته اگر کادر نقشه را کشیده باشید کار ساده تری دارید.

در انتهای کار برای نمایش کار بر روی Preview  کلیک می کنید.

در این آموزش موارد پایه از پرینت نقشه کد آموزش داده شد است ولی شاید برای شما موارد زیر هم مورد نیاز شود.

PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT هنگام پرینت در لبه کاغذ دیده می شود

این مشکل برای زمانی پیش می آید که فایل مورد نظر خراب شده باشد.برای رفع اشکل می توانید ابتدا فایل را باز می کنیم سپس در خط فرمانDXFOUT را تایپ می‌کنیم سپس در پنجره باز شده پروژه را با همان پسوند دادهشده ذخیره می‌کنیم سپس پروژه ذخیره شده را مجددا باز کرده و دو باره فرمانDXFOUT را اجرا می‌کنیم این بار پروژه را با پسوند معمول اتوکد سیو می‌کنیم.

در هنگام چاپ مشکل فونت در چاپ اتوکد دارید؟ کلمات فارسی از هم جدا هستند؟

راه حل ساده است. در پنجره نمایش داده شده در بالا بر روی properties  کلیک کنید و در Device and Document Settings=>Graphics

مقدار ture type as text را بر روی tureType as text بگذارید و ok را بزنید. مشکل حل می شود.

راجع به نویسنده

بهادر پورحسینی

Leave a Comment